System message
We know where we are going!

We know where we are going!

We have clear goals and a conscious vision for the future, and we hope that together we can mobilise forces that we could not do separately.

igy-gondoskodhat-mar-havi-par-ezer-forinttal-a-megelheteserol

2020.06.05

Így gondoskodhat már havi pár ezer forinttal a megélhetéséről

Vannak szabadon felhasználható, akár a jövedelem 70%-át pótló ajánlatok is.

 

– Félek, hogy leépítik az állásomat a cégünknél. Van lehetőség ilyen esetre valamilyen pénzügyi segélyre? – érdeklődött M. Kornél Mohácsról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőitől.

A kérdésre válaszolva Binder István, az MNB felügyeleti szóvivője elmondta, hogy számos biztosító is kínál itthon munkanélküliségi, más néven jövedelempótló biztosítást. Ezek közt négy-öt konstrukció szabad felhasználású, azaz olyan, amelyik nem hiteltörlesztésre vagy biztosítási díj fedezésére köthető meg, hanem bármire fordíthatót. Lássuk a részleteket!

Binder István, az MNB felügyeleti szóvivője, és a Blikk jegybankára

Binder István, az MNB felügyeleti szóvivője, és a Blikk jegybankára

Mekkora költséggel jár, mennyit fizet?

A szabad felhasználású munkanélküliségi biztosítások nagy része baj esetén havi (vagy egyszeri) fix összeget szolgáltat. Ezek díja jellemzően havi 1000–4000 forint. Akad olyan biztosító is, amely a jövedelemmel arányosan (annak 70%-áig) térít. Itt a díj a magasabb jövedelem esetén drágább lehet.

Milyen feltételei vannak?

A biztosítók csak legalább 18–22, maximum 61–64 éves életkorú ügyfelekkel szerződnek, akik az elmúlt 6–12 hónapban igazolt módon, határozatlan munkaviszonnyal legalább heti 30 órát dolgoztak (napi négyórás munka tehát általában nem elég, de hatórás már igen).

Kizáró ok lehet még, ha öregségi vagy rokkantnyugdíjasok vagyunk – vagy ha épp nyugdíjazásunk az elbocsátásunk indoka –, ha megbízási szerződéssel, kölcsönzött munkaerőként, vállalkozóként, esetleg közeli rokon foglalkoztatóval dolgozunk.

Csak az önhibánkon kívüli rendes felmondásnál szolgáltat a biztosító. Nem jár pénz, ha mi mondunk fel, ha közös megegyezéses a búcsú, ha (súlyos, nekünk felróható hibánk miatt) azonnali felmondással küldtek el, sőt akkor sem, ha próbaidő alatt küldenek el.

Hogyan kapható meg?

A biztosítók általában 90 (esetleg 180) napos várakozási időt is kikötnek konstrukcióiknál. Ez azt jelenti, hogy a szerződéstől számított ennyi idő eltelte utáni elbocsátás esetére kaphatunk havi összeget tőlük. Ha viszont ez a várakozási időszak alatt történne meg, akkor nem jár kifizetés (utólag sem).

A munkanélküliségi juttatás feltétele az is, hogy elbocsátásunk után regisztráljuk magunkat az illetékes munkaügyi központban álláskeresőként. Az erről szóló dokumentumot be kell mutatnunk a biztosítónak. Utóbbi elkéri tőlünk még a munkáltatónk által adott írásbeli felmondást, munkaszerződésünket, illetve – annak érdekében, hogy ki tudja számolni, pontosan mennyi jár nekünk – általában az utolsó 3 havi jövedelmünkről szóló igazolást is.

Részletes információ

Az ajánlatokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat a biztosítóknak közérthető nyelven leírt, egységes szerkezetű terméktájékoztatókban is közzé kell tenniük. Szerződéskötés előtt olvassuk át alaposan ezeket, s csak ezután hozzunk döntést!

Kiegészítő lehetőségek

A munkanélküliségi biztosítás több piaci szereplőnél általában betegség, baleset miatti keresőképtelenségre, megrokkanásra, illetve halálra szóló fedezetekkel együtt köthető meg. Ezeket is érdemes igényelni, mert nem növelik meg igazán a fizetendő díjunk összegét, de sokszor fontos segítséget nyújthatnak nekünk és szeretteinknek!

 

Forrás