We know where we are going!
We have clear goals and a conscious vision for the future, and we hope that together we can mobilise forces that we could not do separately.
2022.02.15
Nem csak az Aegon vonul ki, pezseg a régiós biztosítói piac - Portfolio cikk
Mint a Deloitte eseményén elmondták, gazdasági visszaesés és a régiós devizák leértékelődése jellemezte a 2020-as évet, ami rányomta a bélyegét a biztosítási piac teljesítményére és euróban számított díjbevételére.
A RÉGIÓS ÉLETBIZTOSÍTÁSI BIZTOSÍTÁSI PIAC DÍJBEVÉTELE 6,5%-KAL, A NEM-ÉLET ÜZLETÁGÉ 2,8%-KAL CSÖKKENT 2020-BAN EURÓBAN, A HELYI DEVIZÁKBAN MÉRVE AZONBAN SOK HELYEN STAGNÁLÁS VAGY ENYHE NÖVEKEDÉS LÁTSZÓDOTT.
Jelentős a hatása a lengyel piacon az unit-linked termékek iránti kereslet visszaesésének, amit a kisebb szegmensek növekedése nem tudott kompenzálni.
A korábbi növekedést követően a kárkifizetések is csökkentek a biztosítóknál, mégpedig nagyobb mértékben, mint a díjak, így a kárhányadok is jócskán javultak, így a biztosítók profitabilitása is növekedett. A GDP visszaesése miatt a biztosítási penetráció is nőtt a legtöbb országban. A régió átlaga 2,4%, az EU-é 7,9%, a régióból felfelé Csehország és különösen Szlovénia lóg ki.
Szlovákiát leszámítva 2021-ben már mindenhol látható felpattanás, és a járvány előtt stagnáló életbiztosítási piac is megindult felfelé az a kockázati védelem felértékelődése miatt, illetve az egészségbiztosítások is nyertesei lehetnek a járványnak – állapították meg a szakértők.
2021-ben a kárkifizetések is emelkedtek már, de nem olyan mértékben, mint a díjbevételek, így a kárhányadok is jellemzően elmaradnak még a pandémia előtti szinttől.
2020-ban a régiós életbiztosítási piacon a lengyel PZU, az osztrák VIG és a holland NN, a nem-életbiztosításoknál az osztrák VIG, a lengyel PZU és az olasz Generali volt a legnagyobb szereplő. Az Aviva azóta kivonult Lengyelországból, míg például az NN átrendezte piacait: Bulgáriából kivonult, Lengyelországban viszont erősített.
A PANDÉMIA ELLENÉRE 2020 ERŐS VOLT A BIZTOSÍTÓI TRANZAKCIÓK SZEMPONTJÁBÓL, EGY TRANZAKCIÓ HÍJÁN ELÉRTE A BIZTOSÍTÓI M&A-PIAC A 2018-AS AKTIVITÁST. HAT TRANZAKCIÓ VAN FOLYAMATBAN JELENLEG FOLYAMATBAN,
például a lengyel MetLife eladása, az Ergo romániai eladása és a régiós Aegon biztosítók Lengyelországot, Magyarországot és Romániát érintő értékesítése.
Vevői oldalon a VIG és a Generali mostanában a legaktívabb, az eladói oldalon például a Münich Re (illetve ennek része, az Ergo), az Aviva, a MetLife és az Axa optimalizál (utóbbi lényegében elhagyta a régiót). Az elmúlt években Magyarországon is számos kivonulás történt.
Míg a tőzsdéken 8-13-as P/E ráta mellett adják-veszik a biztosítókat, az M&A-tranzakciókban ennél jóval magasabb (az Aegonnal pl. 15-16-os) is előfordul, ami a jövőbeni költségszinergiák beárazását is mutatja – válaszolták a Portfolio kérdésére.
A kihívások között említették, hogy a biztosítókra vonatkozó IFRS 17 bevezetése 2023. január 1-jén esedékes, de azt követően is erőforrásokat fog igénybe venni a biztosítóknál szakmai és technológiai oldalon egyaránt. További szabályozói feladat az ESG szabályozási csomag, ami szintén jelentős erőforrásokat fog igényelni a biztosítóktól.
Az infláció a működési költségeken és kárkifizetéseken, az emelkedő hozamkörnyezet a befektetési termékeknél az ügyfelek hozamelvárásain keresztül, illetve a biztosítók saját befektetési hozamain keresztül hathat a biztosítókra. A digitalizáció területén még sok a teendő, és a munkaerőpiaci feszültségek is érintik a biztosítókat – összegezték a fő kihívásokat.
Az Aegonban és az Union Biztosítóban, mint az osztrák Vienna Insurance Group két érdekeltségében való bejelentett 45%-os állami szerepvállalást nem kommentálták részletesen a Deloitte szakértői, az állami szerepvállalás hatásai a konkrét feltételek fényében még sokfélék lehetnek
A 45%-OS KISEBBSÉGI TULAJDONSZERZÉS MINDENESETRE INKÁBB PÉNZÜGYI, MINT SZAKMAI BEFEKTETŐI SZEREPVÁLLALÁST SEJTET.
Forrás