We know where we are going!
We have clear goals and a conscious vision for the future, and we hope that together we can mobilise forces that we could not do separately.
2020.02.05
Itt a szomorú igazság: sehol nem halnak meg annyian rákban, mint Magyarországon
Magyarország különösen veszélyeztetett, ami a rákban történi elhalálozást illeti. Nemzetközi összehasonlításban szinte sehol nem hal meg annyi ember rákbetegségben, mint Magyarországon. A helyzet azért különösen rossz, mert a betegségek harmada szűrésszel és önvizsgálattal megelőzhető lenne.
A mai napon tartják meg a Rákellenes Világnapot, immár 20 éve. A betegség világszerte egyre több áldozatot szed, Magyarország pedig különösen veszélyeztetett ezen a téren. A világon 2018-ban összesen 18 millió új diagnosztizált megbetegedés történt, Magyarországon pedig 33 250 fő halt meg ugyanabban az évben a Magyar Rákellenes Liga adatai szerint.
A női megbetegedések közül az emlő dominál, ez az összes megbetegedés 25 százalékát teszi ki, ezt követi a vastagbél 9,7 százalékkal, és a tüdő 8,8-al. A férfiaknál a tüdőrák a leggyakoribb daganattípus, az esetek 15,5 százaléka tartozik ezen megbetegedések közé. A prosztata szintén gyakori, a megbetegedések 14,5 százaléka esik ebbe. A vastagbél a harmadik helyen található.
Nemzetközi összehasonlításban különösen rosszul állunk, az Eurostat adatai szerint Magyarországon a legsúlyosabb a vészhelyzet: 2016-ban 100 ezer ember közül 345 halál volt Magyarországon, amit a rák okozott.
Minket a horvátok követnek, náluk ez 334 volt, de rosszul állnak a szlovákok (315) és a szlovénok (309) is. A legkevesebb halálozás Cipruson volt a mért országok közül, ott 100 ezer emberből 194 halt meg rákban. Finnországban 220 haláleset volt a ráknak betudható.
Az egyébként elmondható, hogy bár a folyamatosan diagnosztizált betegek száma egyre nő, a halálozási ráta nem, így aztán az orvostudomány egyre hatékonyabban tudja kezelni az ilyen megbetegedéseket. Azt is nagyon fontos tudni, hogy a rendszeres önvizsgálattal és szűrővizsgálatokon való részvétellel az esetek nagyjából egyharmada megelőzhető lenne.