Ilyen profit mellett a bankoknak nincs lehetőségük panaszkodni
Visszatérve a moratórium hatására a bankszektorra: a moratóriumos törlesztések miatt a szektor 2020-ban komoly veszteségeket szenvedett el, a negatív kamathatás 30 milliárd forint volt. Azonban ahogy fentebb bemutattuk, a moratóriumnak is köszönhetően jelentősen nőtt a kihelyezet hitelek állománya, miáltal nőttek a bevételek (2021 első félévében 976 milliárd forintra), miáltal nőtt a szektor nyeresége. 2021 első félévében 405 milliárd forintra, ami történelmi rekord, azzal együtt is, hogy ebből 139 milliárd az OTP külföldről származó profitja.
A rekordprofit mellett a bankszektor nehezen tudná azt kommunikálni, hogy a igazságtalan sarc a folyószámlahitelekre és a hitelkártyák miatt rájuk kényszerített kompenzáció. Holott az, hiszen a moratórium szabályait nem a bankok határozták meg, hanem a kormány – ráadásul a bankszektor javaslatait figyelmen kívül hagyva.
A kormány büszkén hirdeti, hogy a magyar hitelmoratórium a legnagyobb, leghosszabb, az ügyfelek számára legkedvezőbb. Ez igaz, a régió országaiban a moratóriumnak már mindenhol vége, és sehol nem tartott egy évnél tovább.
A moratórium Magyarországon kívül sehol nem járt automatikusan minden ügyfélnek, és mindenhol a törlesztőrészletek növekedésével járt, nem pedig futamidő-hosszabbítással.
Ahogy említettük, a moratóriumnak egész biztosan nagy szerepe volt a járványválság átvészelésében. Ugyanakkor az is biztos, hogy a magyar megoldásnak sok böjtje lesz. Az első a bankrendszeré a hitelkártyás és folyószámlahiteles kompenzációk formájában. A többivel az ügyfelek majd csak ezután fognak szembesülni alaposan felhízott tartozások és megnyúlt futamidők formájában.