Rendszerüzenet
Mi tudjuk hová tartunk!

Mi tudjuk hová tartunk!

Határozott céljaink, tudatos elképzeléseink vannak a jövőt illetően, s reményeink szerint együtt, közösen olyan erőket mozgathatunk meg, melyre külön-külön képtelenek lennénk.

autosok-figyelem-ne-igy-szuntessek-meg-a-cascot

2019.12.18

Autósok figyelem! - Ne így szüntessék meg a cascót

Egy casco szerződést több ok miatt szüntethetünk meg, ám ha erre kerülne a sor, van néhány dolog, amit nem árt tudni. Ezeket a tudnivalókat szedte össze a D.A.S. Jogszerviz jogásza, Gombolai Éva.

A casco szerződés megszüntetése több ok miatt is történhet: egy másik biztosító kedvezőbb díjszabása; a tény, hogy járművünk értéke az idők folyamán olyannyira lecsökken, hogy egyszerűen nem gazdaságos cascót kötni rá, vagy a (remélhetőleg nem túlzott) optimizmus, hogy egyszerűen nem lesz rá szükségünk.

A biztosítás automatikusan megszűnik akkor, ha a járművet értékesítjük, kivéve, ha a jármű például üzembentartói vagy kölcsönszerződéssel már korábban is az új tulajdonos birtokában volt. Ebben az esetben a tulajdonjoggal együtt a biztosítási fedezet is átszáll, és a tulajdonjog átszállása időpontjában esedékes biztosítási díjakért a korábbi és új tulajdonos egyetemlegesen felelő. A szerződést bármelyik fél a tulajdonjog átszállásáról való tudomásszerzést követő 30 napon belül írásban, 30 napos határidővel mondhatja fel, de erre a határidőre ügyelni kell, elmaradása esetén ugyanis legközelebb csak a biztosítási évfordulóra mondhatjuk fel szerződésünket - hívja fel a figyelmet a D.A.S. Jogszerviz jogásza, Gombolai Éva.

Mire figyeljünk a megszüntetésnél

Casco szerződés megszüntetése esetén mindig ügyeljünk arra, hogy a - határozatlan időre kötött - szerződést a felek írásban, a biztosítási időszak végére, harmincnapos felmondási idővel mondhatják fel. Ez a biztosítóra is vonatkozik! - emeli ki a szakértő. A felmondási jog legfeljebb három évre zárható ki, az ennél hosszabb időre történő kizárása a három évet meghaladó részében semmis - tette hozzá.

Az írásbeli felmondás azt jelenti, hogy rendes levélben, vagy a biztosítónál személyesen benyújtva tehetjük meg. Ügyeljünk arra, hogy az évforduló előtt beérkezzen a biztosítóhoz, és a felmondás pontosan tartalmazza azokat az adatokat, amelyek alapján a szerződésünk beazonosítható.

Amennyiben a biztosítótól a szerződés hosszabb tartamára tekintettel díjkedvezményt kaptunk (úgynevezett tartamengedmény), azt a biztosító követelheti, ha az adott idő előtt mondjuk fel.

Nem egészen így kellene

Sokan arra számítanak, hogy a díjnemfizetéssel akkor szüntetik meg a szerződést, amikor csak akarják. Fontos szem előtt tartani, hogy hogy a díj meg nem fizetése részünkről szerződésszegés - emelik ki Gombolai Éva. Ilyen esetben a biztosító - a következményekre történő figyelmeztetés mellett - a szerződő felet a felszólítás elküldésétől számított 30 napos póthatáridő tűzésével a teljesítésre írásban felhívja. A póthatáridő eredménytelen elteltével a szerződés az esedékesség napjára visszamenő hatállyal valóban megszűnik, de a biztosítónak lehetősége van arra is, hogy bírósághoz forduljon, és a díjat így érvényesítse. Ebben az esetben a szerződés nem szűnik meg.

Abban az esetben, ha a szerződés a folytatólagos díj meg nem fizetése miatt a fenti módon mégis megszűnik, 120 napon belül írásban kérhetjük a biztosítót a kockázatviselés helyreállítására. A szakértő szerint a biztosító a biztosítási fedezetet a megszűnt szerződés feltételei szerint helyreállíthatja, feltéve, hogy a korábban esedékessé vált biztosítási díjat megfizetjük.

 

Forrás