Mi tudjuk hová tartunk!
Határozott céljaink, tudatos elképzeléseink vannak a jövőt illetően, s reményeink szerint együtt, közösen olyan erőket mozgathatunk meg, melyre külön-külön képtelenek lennénk.
2020.06.30
Matolcsy 2030-ig tartó reformot javasol, teljes fordulatot az egészségügyben és a népesedésben - Index cikk
Tizenkét pontból álló, 2030-ig tartó vázlatos reformot ismertetett Matolcsy György a Növekedés.hu-n megjelent írásában. A Magyar Nemzeti Bank elnöke azt írja: a 2020-as évtized megnyeréséhez már az első három évben tervezni és indítani kell a 2030-ig szükséges reformok legalább 80 százalékát.
Matolcsy szerint az 1990-tól 2010-ig tartó átmeneti időszak után a 2010 és 2019 közötti tíz évet jól használtuk fel nemzeti céljaink elérésére, "sőt, a Trianon utáni száz év legjobb évtizedét teljesítettük."
A magyar receptet ismerjük. Jelentős átalakításokkal, tehát reformokkal, már az évtized elején megnyerni az évtized egészét. Valóban, a 2010-2019 közötti évtized 50 legfontosabb reformjából legalább 40-et az első három évben dolgoztunk ki és vezettünk be.
Matolcsy szerint most miért is ne kísérelhetnénk meg felrajzolni Magyarország gazdasági térképét 2030-ra. Az évtizedünk megnyeréséhez jól kell kiaknázni geopolitikai helyzetünket, időbeli környezetünket, az emberi-intézményi erőforrásokat és a nem-humán tényezőket (pénz, technológia, természeti erőforrások.
Az MNB elnöke szerint "a geopolitikai erőteret kettősségek jellemzik. A nyugati szövetség és a keleti nyitás, az észak-dél ellentéte az eurózónában, az USA és Kína közötti tojástánc, az integráció mélyítése és bővítése között zajló harc évtizedünkben is folytatódnak", de Magyarország jól kezelte a kettősségeket, elkerülte a csapdákat, miközben élt a lehetőségekkel.
Most azonban fordul a történelem, írja Matolcsy, aki szerint 2020 leállította a régi világot és új irányba állította az emberiséget.
Az 1910 és 1930 közötti átmeneti két évtized után következő húsz esztendő (1930-1950) kettős története tanulságos lehet a 2010 és 2030 közötti két évtized felől nézve.
Matolcsy ezután a történelem ritmusairól ír, amelyek húszéves ciklusokban (kiépülés, tető- és mélypontok, bomlás) követik egymást.
Egyik időbeli rokonunk az erős, sőt tragikus fordulatokat hozó 1940-es évtized. Ezt az időbeli lefutást kell most módosítanunk úgy, hogy jóra fordítjuk a korszak drámaian erős energiáit.
A jegybank elnöke szerint az évtizedünk drámai fordulatainak csillapítására erős reformokra van szükség, mert "ha nem mi fordítunk, velünk fordul a világ, de nem nekünk kedvező irányba." Matolcsy ezután a következő 12 pontot sorolja fel, amelyre 2030-ig szükség lesz:
- Teljes demográfiai fordulatra, legalább évi 110 ezer újszülöttel.
- Teljes életmód fordulatra, ami az egészséges és aktív életmódot teszi általános mintává.
- Teljes intézményi fordulatra az egészségügyben.
- Új biztonságos, tehát fenntartható nyugdíjrendszerre.
- Versenyképes oktatási rendszerre, egyetemekre az első 100 között.
- A pénz és technológia házasságából előálló új pénzügyi rendszerre.
- Világszínvonalú közlekedési infrastruktúrára.
- Egészséges mezőgazdaságra és biztonságos élelmiszeriparra.
- Tőke- és technológia-intenzív iparra.
- Fejlett kreatív iparra.
- Sokszínű és dinamikus szolgáltató szektorra.
- Versenyképes és hatékony, iránymutató állami intézményekre.