Rendszerüzenet
Mi tudjuk hová tartunk!

Mi tudjuk hová tartunk!

Határozott céljaink, tudatos elképzeléseink vannak a jövőt illetően, s reményeink szerint együtt, közösen olyan erőket mozgathatunk meg, melyre külön-külön képtelenek lennénk.

meszaros-lorincek-egy-uj-konstrukcioval-tennek-olajozottabba-a-cegfelvasarlasokat-napi-hu-cikk

2021.11.22

Mészáros Lőrincék egy új konstrukcióval tennék olajozottabbá a cégfelvásárlásokat - Napi.hu cikk

A nemzetközi piacokon már jól ismert, hazánkban azonban még ritkán alkalmazott biztosítástípussal, a W&I-jal, vagyis szavatossági és jótállási igények biztosításával bővült a Hungarikum Alkusz Cégcsoporthoz tartozó HUNInsurance Biztosítási Alkusz Kft. termékportfóliója. A magyar vállalatok nemzetközi akvizíciós tevékenységét, a külföldi porondra való kilépést is segítheti az a biztosítás típus, amit a Mészáros Lőrinc és Keszthelyi Erik érdekeltségébe tartozó Hungarikum Biztosítási Alkusz cégcsoporthoz tartozó HUNInsurance Biztosítási Alkusz Kft. tett elérhetővé termékportfóliójában.

A vállalatfelvásárlásoknál, ingatlanügyleteknél alkalmazott W&I biztosítás (szavatossági és jótállási igények biztosítása) egy olyan pénzügyi felelősségbiztosítás, amely a felvásárlási folyamat lezárultát követően lép az eladó helyére a vevő esetleges igényei, követelései alkalmával. Tranzakciós szerepét, működési elvét tekintve hasonlít a letét vagy a garancia alkalmazására, de rugalmasabb konstrukció, ami a felek érdekeit jobban figyelembe veszi.

A W&I biztosítás rendkívül jókor érkezik a magyar piacra, hiszen a hazai vállalatfelvásárlások értéke a Mergermarket adatai szerint 2020-ban az egy évvel korábbi adatokhoz képest megduplázódott, 2021 első félévében pedig 122,2 millió euróra nőtt, pedig a globális M&A piac a tavalyi évben 8-9 százalékos visszaesést produkált.

W&I biztosítások tekintetében szintén érintett kereskedelmi ingatlanok befektetési forgalma ugyan az MNB 2021. áprilisi adatai szerint a tavalyi évben majdnem a felére, 41 százalékkal csökkent, ezek azonban nem elmaradt, csak elhalasztott befektetések. Értékük többszáz millió euró is lehet, melyek realizálódását az előrejelzések szerint az idei év végére, jövő év elejére várják.

Egy vállalat vagy ingatlan adásvételi folyamata, az átvilágítás, kockázatok feltárása, magának a vételárnak a megállapítása hosszú hónapokba, akár fél évbe is telhet. Ilyenkor minden olyan eredményt, körülményt, éppen elérhető információt feltárnak a felek, amelyek a cég értékét befolyásolják. Az alapos feltárás ellenére is előfordulhat olyan tényező, ami a szerződéskötés pillanatában még nem látható, éppen ezért a vételárba nem beszámítható, a szerződéskötést követően azonban jelentős pénzügyi nehézséget okozhat a vevő számára. Ilyen lehet például egy későbbi adóvizsgálat, ami az eladást megelőző években tár fel hiányosságokat és az adóhivatal olyan szankciókat vet ki, amiket már az új tulajdonosnak kell teljesítenie.

Egy hotelnél már kötöttek ilyen szerződést 

„A HUNInsurance Biztosítási Alkusz Kft. első megkötött W&I biztosítása egy budapesti hotel eladásához kapcsolódott. A spanyol befektető budapesti ingatlanát egy magyar tulajdonú ingatlanbefektetőnek értékesítette, a szerződés részeként pedig a HUNInsurance közbenjárásával W&I biztosítást használtak, hogy a spanyol befektető magyar piacról való távozása után se jelentsen problémát a később esetlegesen felmerülő problémák rendezése.

Ez W&I biztosítási szempontból egy tipikus felállás egyébként: amikor egy befektető kivonul egy adott piacról, sokkal egyszerűbb utána a biztosítónak benyújtani követeléseket, mint egy külföldi cég felé, a W&I biztosítás bevonása tehát ilyen esetben is mindkét fél számára megnyugtató” – mondta Kárpáti Gábor, a HUNInsurace Biztosítási Alkusz Kft. ügyvezető igazgatója.

Akár vevői, akár eladói oldalról kerül a szerződés kiegészítésébe a W&I biztosítás, mindkét fél számára jelentős előnyöket jelenthet. Hiszen az eladó a tranzakció zárását követően pénzügyileg mentesül az így biztosított, későbbi károk felelőssége alól, a vevő pedig egy tőkeerős biztosító felé támaszthat igényeket. Éppen ezért a biztosítási díjat az esetek többségében az eladó és a vevő megosztva fizetik, de nem a tranzakció teljes összegére, csak annak egyedileg meghatározott részére. Összességben elmondható, hogy W&I biztosítást elsősorban 5-10 millió eurót (1,8 – 3,6 milliárd forint) meghaladó értékű ügyletek esetében érdemes kötni. A biztosítási díj általában a vállalt felelősségi limit 1-2 százaléka körül mozog, a biztosítási minimum díj pedig 50-100 ezer euró (18-36 millió forint).

A W&I biztosítást olyan magánszemélyek, vagy pénzügyi gondokkal küzdő vállalkozások is igénybe vehetik, akik maguk nem akarnak, vagy nem tudnak semmilyen pénzügyi garanciát nyújtani egy tranzakciót követően.

Forrás